Mezinárodní den zdravého spánku – 21.3.2009

Mezinárodní den zdravého spánku – 21. 3. 2009

Tisková zpráva

Praha, 16. 3. 2009

Celosvětový globální projekt o spánku a zdraví – Worldwide Project on Sleep and Health (WWPSH) vznikl na podporu léčení poruch spánku a zdůraznění jejich závažnosti.

Věnuje se otázkám „Jak spánek ovlivňuje zdraví, kvalitu života, produktivitu a bezpečnost?Jak zlepšit spánkovou hygienu?Jak snížit škodlivé účinky nekvalitního spánku?“

Součástí projektu se stal „Mezinárodní den zdravého spánku“, který se slaví symbolicky vždy 21. března v první jarní den. Hlavním smyslem a cílem Mezinárodního dne spánku je zvýšení informovanosti o poruchách spánku mezi laickou i odbornou veřejností, o prevenci a možnostech léčby.

Je jisté, že zdravý spánek je velmi důležitý z hlediska pracovní výkonnosti a spokojeného osobního života . Stres, vysoká pracovní zátěž, směnný provoz přispívají k tomu, že přibývá lidí, kteří kteří mají problémy s nespavostí.

Odhaduje se, že závažná chronická nespavost postihuje 10 až 15 procent populace.

Naopak jiné nesprávné životní návyky vedou ke vzniku obezity, která přispívá k rozvojispánkové apnoe, která svými důsledky ohrožuje nejen stav denní bdělosti, ale i onemocnění srdce a cév.

V důsledku nekvalitního spánku lidé trpí denní ospalostí a nevýkonnosti. Nespavost i nadměrná spavost dále zpětně působí na celkové zdraví organismu.

„V momentě, kdy začínáte mít potíže s usínáním, je třeba dodržovat základní desatero spánkové hygieny.Pokud se v noci probudíte, „neodměňujte se“ zapnutím televize, smlsnutím něčeho dobrého. Doporučujeme dělat spíše „nepříjemnou“ činnost, čímž se motivujete k brzkému návratu do lože.“ řekl somnolog (spánkový lékař)

MUDr. Martin Pretl, CSc.

Desatero rad při poruchách spánku a usínání – návod, jak zlepšit spánkovou hygienu

Pokud máte pocit, že špatně spíte, připravili jsme pro Vás několikověřených rad. Jejich dodržováním zlepšíte svou spánkovou hygienu, a tak vytvoříte lepší podmínky pro kvalitní spánek.

1) Nepijte kávu, černý či zelený čaj, kolu nebo různé energetické nápoje od pozdního odpoledne (nejlépe 4 – 6 hodin před ulehnutím), omezte i jejich požívání přes den. Působí povzbudivě a ruší spánek.
2) Vynechejte večer těžká jídla, poslední jídlo zařaďte 3 – 4 hodiny před ulehnutím.
3) Po večeři neřešte důležité věci, které Vás rozruší. Naopak se snažte příjemnou činností zbavit se stresu a připravit se na spánek.
4) Lehká procházka po večeři může zlepšit Váš spánek. Naopak cvičení před ulehnutím (3 – 4 hodiny) již může Váš spánek narušit, přesuňte tyto aktivity před večeři.
5) Nepijte večer alkohol, abyste lépe usnuli – alkohol zhoršuje kvalitu Vašeho spánku.
6) Nekuřte, zvláště ne před usnutím a v době nočních probuzení. Nikotin také povzbuzuje.
7) Postel i ložnici užívejte pouze ke spánku a pohlavnímu životu (odstraňte z ložnice televizi, v posteli nejezte, nečtěte si ani neodpočívejte).
8) Uléhejte a vstávejte každý den (i o víkendu) ve stejnou dobu – + 15 minut.
9) Omezte pobyt v posteli na nezbytně nutnou dobu. V posteli se zbytečně nepřevalujte, postel neslouží k přemýšlení.
10) V místnosti na spaní minimalizujte hluk a světlo a zajistěte vhodnou teplotu nejlépe 18-20 stupňů Celsia .

Pokud výše uvedené nepomáhá, navštivte „Spánkovou poradnu“:http://www.spankovaporadna.cz

Kontaktní osoba:

Ing. Renata Fabelová
Spánková poradna rfabelova@spankovaporadna.cz
Telefon: 725 931 112

Odkazy 

www.sleep-society.cz
www.spankovaporadna.cz

Publikováno: 30. 3. 2009 Štítky: .

Komentáře

Komentáře jsou uzavřeny