Tiskové zprávy

VZP, OZP – smluvní partneři

Od 1.7.2009 navázala Neurologická ambulance a Spánková poradna smluvní vztah s VZP a OZP.
S dalšími pojišťovnami jsme v jednání.

Uvítáme klienty a rádi jim pomůžeme při řešení jejich zdravotních obtíží.
zdravotnický tým Neurologické ambulance a Spánkové poradny, Kubelíkova 3, Praha 3.

Ordinační hodiny
pondělí 8 – 14
úterý 12 – 18
středa 8 – 14
čtvrtek 12 – 20
pátek 8–12

Lékaři
MUDr. Hana Machová – neuroložka
MUDr. Martin Pretl, CSc. – neurolog, somnolog

Kontaktní osoba:
Renata Fabelová
Spánková poradna
rfabelova@spankovaporadna.cz
Telefon: 725 931 112

Pokračování…

16. 7. 2009

Klidná dovolená? …a mikrospánek.

Jak se může vidina poklidné dovolené změnit dík kratičkému zaspání – mikrospánku – za volantem?
V lepším případě skončíte s konstatováním „Co se to vlastně děje?“ a odstavením vozu na nejbližším možném místě, v tom horším se můžete dostat „jako hlavní hrdinové“ na televizní obrazovky hlavních večerních zpráv.
Co vlastně naše tělo „přinutí“ ke kratičkému zaspání? Lze s tím něco dělat?

Co je to vlastně mikrospánek?
Mikrospánek trvá 3 až 15 sekund.Po této době dojde k probuzení či usnutí. Pokud je mikrospánkem postižen řidič, tak při samotném probuzení může reagovat zmatečně, panicky a právě tato fáze „mikroprobuzení“ je příčinou mnoha nehod.

Co je příčinou mikrospánku?
Ve většině případů **samotnému mikrospánku předchází opakované snížení pozornosti, zvýšená únava a ospalost,** jež má individuální projevy – pomalejší reakce na vnější podněty, rozmazané vidění – obraz okolí se začne slévat, zhoršenou orientaci.

Jednou z hlavních příčin je nedostatečný odpočinek před samotnou jízdou. Řidiči mnohdy zasednou za volant po náročném jednání, celodenním sportování.
I samotná příprava na dovolenou bývá mnohými označována jako stresující záležitost. Je třeba zařídit a připravit mnoho věcí – od nákupů, vyřízení pracovních povinností až po samotné balení.

V mnoha případech jsou příčinou mikrospánku neléčené poruchy spánku (např. obstrukční spánková apnoe), které lze léčit na specializovaném pracovišti. NOVĚ je například k dispozici pacientům Neurologická ambulance a Spánková poradna v Kubelíkově ulici 46 na Praze 3.

Lze se vyvarovat mikrospánku?
1. Základním předpokladem je „odpočatost a svěžest před samotnou jízdou“.  Řidič by měl volit vhodnou dobu odjezdu, připravit se na cestu, zjistit si podrobnosti o trase. Předpokladem odpočatosti je dostatečný a kvalitní osvěžující spánek.

2. Pokud během jízdy pocítí řidič nával ospalosti, doporučujeme ihned zesílit rádio, otevřít okno a osvěžit se čerstvým vzduchem a na nejbližším vhodném místě zastavit a odpočinout si.

3. Po dobu jízdy je třeba dělat zastávky dle potřeb řidiče – cílem je uvolnit se, protáhnout a tak ztlumit svalové napětí, dostatečně prokrvit končetiny.

4. V případě, že řidič má přetrvávající potíže se spánkem, doporučujeme kontaktovat specializované pracoviště,  které na základě diagnozy stanoví další postup a možnosti léčby.
Nově se otvírá specializovaná ambulance na Praze 3, která je od 1. 7. 2009 k dispozici pojištěncům VZP. Ambulance se specializuje na poruchy spánku – především na léčbu obstrukční spánkové apnoe, nespavosti, syndromu neklidných končetin a dále se věnujeme klasické neurologii. Více na www.mikrospanek.cz a www.spankovaporadna.cz

Kontaktní údaje:
Ing. Renata Fabelová
Neurologická ambulance a Spánková poradna
unimedis, s.r.o.
Kubelíkova 46, Praha 3
Tel: 725 793 112
rfabelova@spankovaporadna.cz

Odkazy:
www.mikrospanek.cz
www.spankovaporadna.cz

Pokračování…

2. 7. 2009

Mezinárodní den zdravého spánku – 21.3.2009

Mezinárodní den zdravého spánku – 21. 3. 2009

Tisková zpráva

Praha, 16. 3. 2009

Celosvětový globální projekt o spánku a zdraví – Worldwide Project on Sleep and Health (WWPSH) vznikl na podporu léčení poruch spánku a zdůraznění jejich závažnosti.

Věnuje se otázkám „Jak spánek ovlivňuje zdraví, kvalitu života, produktivitu a bezpečnost?Jak zlepšit spánkovou hygienu?Jak snížit škodlivé účinky nekvalitního spánku?“

Součástí projektu se stal „Mezinárodní den zdravého spánku“, který se slaví symbolicky vždy 21. března v první jarní den. Hlavním smyslem a cílem Mezinárodního dne spánku je zvýšení informovanosti o poruchách spánku mezi laickou i odbornou veřejností, o prevenci a možnostech léčby.

Pokračování…

30. 3. 2009