Klidná dovolená? …a mikrospánek.

Jak se může vidina poklidné dovolené změnit dík kratičkému zaspání – mikrospánku – za volantem?
V lepším případě skončíte s konstatováním „Co se to vlastně děje?“ a odstavením vozu na nejbližším možném místě, v tom horším se můžete dostat „jako hlavní hrdinové“ na televizní obrazovky hlavních večerních zpráv.
Co vlastně naše tělo „přinutí“ ke kratičkému zaspání? Lze s tím něco dělat?

Co je to vlastně mikrospánek?
Mikrospánek trvá 3 až 15 sekund.Po této době dojde k probuzení či usnutí. Pokud je mikrospánkem postižen řidič, tak při samotném probuzení může reagovat zmatečně, panicky a právě tato fáze „mikroprobuzení“ je příčinou mnoha nehod.

Co je příčinou mikrospánku?
Ve většině případů samotnému mikrospánku předchází opakované snížení pozornosti, zvýšená únava a ospalost, jež má individuální projevy – pomalejší reakce na vnější podněty, rozmazané vidění – obraz okolí se začne slévat, zhoršenou orientaci.

Jednou z hlavních příčin je nedostatečný odpočinek před samotnou jízdou. Řidiči mnohdy zasednou za volant po náročném jednání, celodenním sportování.
I samotná příprava na dovolenou bývá mnohými označována jako stresující záležitost. Je třeba zařídit a připravit mnoho věcí – od nákupů, vyřízení pracovních povinností až po samotné balení.

Celý text naleznete zde: http://mikrospanek.cz/media/tiskove-zpravy

Publikováno: 2. 7. 2009

Komentáře

Komentáře jsou uzavřeny